† Your memories Forum Index
Author Message

<  Bine ai venit pe forumul nostru!  ~  Comentarii primite inainte de lansarea forumului

administrator
Posted: Fri Dec 01, 2006 6:54 pm Reply with quote
Forum Administrator Joined: 01 Jan 1970 Posts: 76
Adrian:

"Am deschis site-ul ... FELICITARI in primul rand ... e buna ideea!

Ma uitam la rubrici ... si mi-au venit 2 adaugiri in minte ... prin prisma evenimentelor recente (vezi tragedia Soporan) si anume:
- Evenimente recente (comentarii, puncte de vedere, pareri, frustrari, etc. - vezi de ex. accidente rutiere)
- Mesaje de sustinere catre cei dragi, din partea celor implicati direct, a celor a caror experienta e la granita viata-moarte, etc."



Un muritor:

"Am citit acum o carte despre asemanarea dintre iubire si moarte (!), am sa-ti trimit cateva idei care ar contura mai bine aceasta noua tema (e prezenta si in "Patul lui Procust").
Sunt apoi cateva citate bune din Kahlil.
Cred ca prezentarea impreuna si legat, a celor doua teme eterne (iubirea si moartea), tinta ar fi mult mai bine atinsa iar oamenii s-ar deschide si ar etala, ce nici ei nu stiu ca pot gandi (intr-o carte era prezentata drama ultimelor doua veacuri in care se refuza sistematic a se discuta pe larg si in public despre moarte despre pregatirea mortii....eu vin si nuantez ca tema mortii , tratata direct, inca de la inceput, risca sa inchida oamenii, si cred ca in tandem cu iubirea - cartea "Despre iubire si moarte" -Petrik Suskind, se gaseste la Cora, ei bine, subiectii ar avea deschiderea si atractia necesara infrangerii inertiei inevitabile oricarei noutati).

Apoi, dupa acesta perioada, se imprima directia gandita de tine.
E o idee...
Felicitari!

Voi fi printre primii clienti, daca deschizi forumul.

Apoi as convoca diferitele biserici prin marii lor parinti spirituali sa trateze in public aceasta tema, ar fi o renastere, o tratare a mortii pe o pozitie normala, pe locul ei, fara a o mai ascunde sau a o trata simplu daor ca o mare taina.

O alta sugestie este sa navighezi putin pe forumurile din RO si sa vezi cum au tratat cei de acolo aceasta tema, apoi le scrii de forumul tau specializat doar in aceasta tema si se vor imbulzi sa fie activi ... Vezi "Hanul Ancutei".

Dupa ce forumul merge din plin, vei vedea cum gandeste lumea si ce vrea ea cu adevarat, urmand sa modelezi ideea dupa necesitatile lor, sau sa continui sa o sustii pe a ta, pe care o apreciez dar care trebuie sa tii cont ca va avea si inevitabilele efecte negative specifice oricarui job ( ... bucatarii au ulcer... ).

Poti si sa lansezi tema ta pe celelate forumuri, cei de pe net au mii de idei, au si timp si mintea odihnita, foloseste-i.

Dupa ce vei fi puternic bombardata de nimicuri sau mari adevaruri pe acest subiect si te vei satura, umplandu-se astfel golul ce te-a si antrenat in a te echilibra prin comsumarea energiei pe acest taram, te vei intoarce, intelept, la iubire, la iubirea vesnica, ce acum va avea un contur clar si complet, deoarece vei sti cum sa iubesti fara a fi constransa de timp, moartea fiindu-ti acum cunoscuta... Multi ar dori sa traca de aceasta bariera... E insa o mica conditie... de poti intelege moartea si il pierzi pe cel ce inca il iubesti, e in zadar... grija deci de el sa ai... a treia piesa e...Dumnezeu!

Un muritor, ce incearca sa fie nemuritor, nu prin a scrie ci prin... a iubi!"



Dan:

"Felicitari pentru lansare!

Imi place inceputul... mi-e destul de clar ce vrea sa fie, dar nu la fel de clar cum... link-urile din stinga "in curand" ofera o idee, dar poate poti adauga mai multe info despre cum site-ul isi va atinge obiectivul propus. Prima recomandare: Coelho: "Veronica decide sa moara". Nu-i chiar despre moarte, ci despre cum iminenta mortii poate influenta pozitiv perceptia despre viata. Vezi si S. Covey cu cele 7 habits - are o sectiune undeva, un exercitiu despre "ce ai vrea sa zica lumea la inmormintarea ta", sau ceva de genul asta... un exercitiu bun. Dupa cum vezi, sunt mai preocupat de cum sa facem viata mai buna, decat de trecerea propriu-zisa, dar ma gandesc ca site-ul ar fi super daca o ia pe (sau si pe) directia asta.
Spor!"


Last edited by administrator on Fri Dec 15, 2006 12:14 pm; edited 1 time in total

_________________
Your Memories Forum administrator
E-mail: contact@yourmemories.ro
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
tony
Posted: Sun Dec 03, 2006 4:24 pm Reply with quote
Joined: 03 Dec 2006 Posts: 31
interesant situl . am asteptat sa vad cum se continua si ce va aparea nou pe el.
trebuie intradevar facuta o relatie intre iubire . dumnezeu si moarte.
View user's profile Send private message
tony
Posted: Sun Dec 03, 2006 5:01 pm Reply with quote
Joined: 03 Dec 2006 Posts: 31
am intalnit multi care ar vrea sa scrie o carte ... care au avut un jurnal sau chiar il au.... sau cel putin au scris pe o coala de hartie candva niste ganduri memorii de fapt viata in sine descrisa cu amanunte, trecuti prin realizari si deceptii bucurii, tristete pe care nu foarte multi le stiu.Toate acestea sunt foarte importante pt cei din jurul nostru chiar daca uneori ne este greu sa le impartasim . Prin a intelege ca viata poate fi curmata in orce clipa din zi si prin faptul ca suntem muritori ar trebui sa ne deschida sufletul si sa daruim o parte din viata nostra celor care vor urma sau celor apropiati. Adevarul e ca suntem prea ocupati prinsi in viltoarea actiunilor de zi cu zi incat sa ne mai gandim la cei dragi noua si sa le spunem ce importanti sunt in viata noastra... sa le oferim iubirea si respectul cuvenit .... incercam asta atunci cand e poate prea tarziu sau necesita o rupere de cotidian un eveniment tragic sa ne faca sa simtim pierderea unei fiinte dragi si sa fim invadati de sentimente si remuscari . De ce nu am lasa toate memorile ideile noastre acum aici cat suntem in viata asa cum vrem noi sa fim vazuti dupa ce trecem in nefiinta pt cei ce inseamna ceva in viata noastra pt toti altii care vor sa afle povestea vietii noastre....ar fi e o carte de filosofie care ar include multe adevaruri.....
View user's profile Send private message

Display posts from previous:  

All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1
Post new topic

Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum