† Your memories Forum Index
Author Message

<  Dezbateri  ~  Dileme

administrator
Posted: Mon Mar 24, 2008 11:58 am Reply with quote
Forum Administrator Joined: 01 Jan 1970 Posts: 76
Dileme

Cand avem pe cineva in fata noastra, cum sa fim empatici, cum sa ne imaginam lumea celuilalt? Pai omul din fata noastra, ca si noi, s-a luptat si se lupta cu cateva dileme profunde…

De la nastere pana la 18 luni… "te poti increde in lumea asta?" daca sentimentul de incredere in acest loc este mai mare decat neincrederea, nou nascutul va avea speranta.

De la 1 an si jumatate la 3 ani… "pot fi autonom, independent, sau sa-mi fie rusine, sa ma indoiesc de mine insumi?", daca echilibrul este de partea independentei, copilul va avea vointa.

De la 3 la 6 ani… "sa am initiativa, sa incerc lucruri noi, sau sa ma simt vinovat pentru esecuri?", daca initiativa prevaleaza, copilul isi va construi scopuri.

De la 6 ani la pubertate… "imi dezvolt abilitatile cerute de mediul meu, sau ma simt inferior?", daca stradania este cea castigatoare, copilul va avea abilitatile esentiale.

De la pubertate la tinerete… "cine sunt eu, am sentimentul propriei identitati sau sunt intr-o confuzie de identitate, nu stiu cine sunt?", daca adolescentul isi formeaza propria identitate, isi va fi fidel siesi si altora.

De la tinerete la maturitate… "sa ma dedic altora, sa am angajamente fata de altii, sau raman izolat, absorbit de propria persoana?", avand succes in angajamentele fata de altii, iubeste si este iubit.

De la maturitate pana la batranete… "indrum noua generatie sau ma simt inutil, sarac, ca si cand n-as avea ce darui?", si astfel se formeaza sentimentul de a proteja, de a incuraja, de a creste si a avea grija de cineva.

De la maturitate pana la disparitie… "accept ca viata mea are un sfarsit sau ma cuprinde disperarea?", si astfel apare intelepciunea.


Dilemele lui Erik Erickson

Dorin Arion
Instill - relatii interumane
Telefon: 0724 937 663

_________________
Your Memories Forum administrator
E-mail: contact@yourmemories.ro
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website

Display posts from previous:  

All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1
Post new topic

Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum