† Your memories Forum Index
Author Message

<  Daca azi ar fi ultima mea zi din viata  ~  Daca azi ar fi ultima mea zi din viata...

administrator
Posted: Wed Dec 06, 2006 12:16 pm Reply with quote
Forum Administrator Joined: 01 Jan 1970 Posts: 76
Mergeam ieri dupa-amiaza spre birou, drumul a fost blocat pe Feleac si abia dupa cam o ora, circulatia s-a reluat si am trecut cu 20 km pe ora pe langa locul accidentului... O ora de reflectie... daca ar fi ultima... daca as mai putea da un singur telefon... ce as face? Ieri seara m-am gandit la un prieten recent in care nu stiu de ce am multa incredere, dar pe care cred ca l-as suna si l-as ruga sa spuna celorlalti importanti din viata mea "ce mult i-am iubit".
Habar nu am de ce nu le-am spus chiar eu ieri, sau macar acum o saptamana, o luna, un an... Oare "atunci" o sa am timpul unui ultim telefon?

_________________
Your Memories Forum administrator
E-mail: contact@yourmemories.ro
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
paul
Posted: Thu Dec 14, 2006 2:03 pm Reply with quote
Joined: 07 Dec 2006 Posts: 5
io cre ca fiecare stie cat de mult i-am iubit...o vorba spusa in ultimu minut poate sa dea ,asa , un soi de dramatism ultimelor momente ,da sa fim seriosi, relatiile intre oameni se intind pe ani si ani ,se sedimenteaza in timp - fiecare stie cred unde se afla in raport cu ceilalti..

...asa, cred ca as manca toate prajiturile , mai ales amandine, de la cofetarie, fara grija ca ma ingrash.
View user's profile Send private message
tony
Posted: Fri Mar 02, 2007 5:21 pm Reply with quote
Joined: 03 Dec 2006 Posts: 31
intradevar atunci cand aflii ca trebuie sa pleci din aceasta lume iti e greu sa contactezi pe cei pe care ii iubesti si cei ce au facut diferente in viata ta .. idea de baza intradevar e sa traiesti acum si sa dai atat cut poti inapoi si restul te vor intelege asa cum esti aici acum . dar tu orcum vei pleca mai curand sau mai devreme .. dar nu e numai despre tine .. e si despre ceilalti ce le-ai lasat ce memorii au despre tine .. placute sau neplacute .. cu aventuri ..trairi... etc .
eu intodeauna vorbesc de cei plecati de langa noi si care mi-au fost cat de cat apropiati . cu bune cu rele .. asa ii tin eu in amintirile mele inca in viata si asa vor ramane .
orsicum refuz sa particip la ritualuri de inmormantari si mai ales la cele clasice traditonale din romania si mai ales de cele de la tara . Sunt prea incarcate de sentimente . As prefera sa fie ca si aici in usa sa se prezinte ideile bune din viata celui care a murit o prezentare mai spre larg a vietii care tocmai sa incheiat .. oamenii sa nu fie asa de coplesiti de situatie ........si astfel amintirile mele despre acea persoana raman asa cum i-am vazut ultima data in viata ...
o sa continui
View user's profile Send private message
tony
Posted: Thu Mar 15, 2007 12:05 am Reply with quote
Joined: 03 Dec 2006 Posts: 31
ficare dintre noi priveste lucrurile prin prisma nivelului de intelegere, educatiei, si experienta ... care dealtfel este chiar memoria in sine .
cand spunem ca ne bazam pe experienta inseamna ca spunem ca ne bazam pe memorie .... experienta fara relatarea in detaliau a actiunilor urmate intr-un proces ar fi neechivalent in a spune avem experienta ......memorie
revenind la DACA AZI AR FI ULTIMA ZI DIN VIATA unul dintre lucrurile cele mai bune ar fi sa incepem chiar acum sa le improspatam memoria celor apropiati despre felul in care suntem si sa le transmitem mesaje cum vrem sa fim priviti peste timp indiferent daca mai suntem sau nu .. e un fel de experienta pe car ei o vor relata despre noi asa cum noi insine o portretizam .
e greu si chiar as zice imposibil sa scri despre ce ai face in ultima zi di n viata e dealtfel o presupunere, dar e un exercitiu destul de bun pt ati misca atentia intr-o directie diferita si a intelege catusi de putin ce ai face in ultimele clipe ale vietii tale daca ar fi sa se intample .. iti da dealtfel mai multe optiuni si chiar daca ai fi pus in situatie ar fi cu mult mai simplu sa iti dai seama de ce ar trebui sa faci recurgand tot la memorie .. adica experienta adica forum adica idei scrise aici .....
[i]
[/i]
View user's profile Send private message

Display posts from previous:  

All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1
Post new topic

Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum