† Your memories Forum Index
Author Message

<  Citate si frumoase ganduri celebre  ~  Nu-ti bate capul cu maruntisurile

administrator
Posted: Sat Feb 17, 2007 12:40 pm Reply with quote
Forum Administrator Joined: 01 Jan 1970 Posts: 76
Aminteste-ti mereu ca, atunci cand vei muri, cosul tau cu "lucruri de facut" nu va fi gol

Extras din cartea "Nu-ti bate capul cu maruntisurile..." de dr. Richard Carlson

Ce mai multi dintre noi ne traim viata ca si cum scopul ei secret ar fi ca, intr-un fel sau altul, sa le rezolvam pe toate. Stam noaptea tarziu, ne sculam devreme, ne lipsim de distractii, si-i lasam pe ce dragi sa astepte. Recunosc cu tristete ca am vazut atatea cazuri in care subiectii i-au neglijat pe cei dragi atata vreme, incat acestia si-au pierdut interesul pentru prietenia respectiva. Eu insumi am facut acest lucru. Adeseori reusim sa ne convingem ca obsesia noastra cu lista "lucrurilor de facut" este doar temporara ca odata parcursa aceasta lista vom fi calmi, relexati si fericiti. In realitate insa, acest lucru se intampla foarte rar. Pe masura ce eliminam din puncte, altele noi vin sa le inlocuiasca.

Cosul tau cu "lucruri de facut" este de asa natura incat este menit sa aiba puncte mereu noi si sa nu fie niciodata gol. Vor exista intotdeauna telefoane de dat, proiecte de realizat si munca de facut. De fapt, s-ar putea argumenta chiar ca un cos plin cu "lucruri de facut" este esential pentru succes. Asta inseamna ca nu iti ajunge timpul!

Indiferent cine esti sau ce faci, nu uita totusi ca nimic nu este mai important decat propria ta fericire si liniste interioara, precum si fericirea si linistea celor dragi.

Daca esti obsedat sa vezi toate lucrurile gata, nu vei avea niciodata o stare de buna dispozitie! In realitate, aproape totul sufera amanare. Prea putine lucruri din viata noastra profesionala cad in categoria "urgenta". Daca te concentrezi asupra muncii tale, toate se vor rezolva in timp util.

Am descoperit ca, daca imi reamintesc (frecvent) ca scopul vietii nu este acela de a le face pe toate, ci de a ma bucura de fiecare pas in timp ce le fac si de a trai o viata plina de dragoste, imi este infinit mai usor sa-mi controlez obsesia de a termina lista cu lucruri de facut. Nu uita ca atunci cand vei muri, vor fi inca lucruri neterminate. Si stii ceva? Altcineva le va face in locul tau! Nu mai risipi clipe importante din viata, regretand inevitabilul.


Last edited by administrator on Wed Sep 03, 2008 6:11 pm; edited 2 times in total

_________________
Your Memories Forum administrator
E-mail: contact@yourmemories.ro
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
administrator
Posted: Sat Feb 17, 2007 12:41 pm Reply with quote
Forum Administrator Joined: 01 Jan 1970 Posts: 76
Traieste-ti ziua ca si cum ar fi ultima. Ar putea fi!

Extras din cartea "Nu-ti bate capul cu maruntisurile..." scrisa de dr. Richard Carlson

Cand vei muri? Peste cincizeci, douazeci, zece, cinci ani, azi? Ultima oara cand am intrebat, nimeni nu mi-a raspuns.

Ma intreb deseori, cand ascult stirile, daca persoana care a murit in accident de masina in timp ce se indrepta spre casa si-a adius aminte sa le spuna celor din familie cat ii iubeste. A trait bine? A stiut sa iubeasca? Poate ca singurul lucru care se poate spune cu certitudine despre el este ca, in cosul lui cu "lucruri de facut" ramasesera multe neterminate.

Adevarul este ca nici unul dintre noi nu avem habar cat vom trai. Din pacate totusi, ne purtam ca si cum am fi nemuritori. Amanam lucruri pe care, in adancul sufletului, stim ca vrem sa le facem sa spunem fiintelor dragi cat de mult le iubim, sa petrecem un timp singuri, sa vizitam un prieten, sa facem o excursie, sa participam la un maraton, sa scriem o scrisoare din inima, sa mergem la pescuit cu copilul, sa invatam sa meditam sau sa devenim mai buni si atenti ascultatori, si asa mai departe. Inventam teorii sofisticate si elaborate pentru a ne justifica faptele, si sfarsim prin a ne pierde timpul si energia facand divese lucruri care nu sunt atat de importante. Ne invocam limitele, iar ele devin intr-adevar ale noastre.

...traiti fiecare zi ca si cand ar fi ultima pe acest pamant. Nu propun acest lucru ca pe un indemn la pripeala sau la abandonarea responsabilitatilor, ci doar pentru a va aduce aminte cat de nepretuita este viata. Un prieten mi-a spus odata: "Viata este prea importanta ca s-o iei in serios." Acum, dupa zece ani, stiu ca a avut dreptate...Si nu uitati strategia de baza, "Nu-ti bate capul cu maruntisurile"!

_________________
Your Memories Forum administrator
E-mail: contact@yourmemories.ro
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website

Display posts from previous:  

All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1
Post new topic

Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum