† Your memories Forum Index
Author Message

<  Citate si frumoase ganduri celebre  ~  Si geniile mor, nu-i asa? Adio, Steve Jobs!

administrator
Posted: Fri Oct 07, 2011 1:35 pm Reply with quote
Forum Administrator Joined: 01 Jan 1970 Posts: 76
'Moartea este singura cea mai buna inventie a vietii! E agentul de schimbare al vietii. Sterge ce e vechi si face loc pentru ce e nou! Acum, voi sunteti NOUL!' - declara Steve Jobs in 2005.

Steve Jobs a murit azi noapte, la varsta de 56 de ani, inconjurat de familia sa. Era bolnav de cancer de foarte mult timp. Stia ca va muri curand si cu doar 2 luni inainte a decis sa se retraga de la conducerea companiei pe care a creat-o.

Rest In Peace!

Steve Jobs, de-a lungul vietii: CITATE CELEBRE
Steve Jobs, co-fondator Apple si vizionar IT, a fost recunoscut in mod egal pentru cuvintele pe care le rostea, atat in public cat si in interviuri, si pentru produse. Iata cateva dintre gandurile sale, de-a lungul a 25 de ani, conform Guardian.co.uk. 

Despre viata

"A-mi aminti ca o sa mor curand este cel mai important instrument pe care l-as fi putut gasi pentru a ma ajuta sa iau deciziile importante in viata. Pentru ca aproape orice" toate asteptarile din exterior, toata mandria, toate fricile de a fi facut de rusine sau frica de esec" lucrurile acestea dispar toate in fata mortii, lasand in spate doar ceea ce conteaza cu adevarat. A-ti aminti ca esti muritor este cea mai buna modalitate pe care o cunosc sa evit capcana de a gandi ca ai ceva de pierdut. Esti deja dezbracat, gol. Nu exista niciun motiv sa nu-ti urmezi inima". - Discursul de inceput de an la Universitatea Stanford, 2005

Despre Macintosh

"Nu cred ca am muncit vreodata atat de mult la un proiect, ca pentru Macintosh" a fost cea mai interesanta experienta a vietii mele. Aproape toti cei care au lucrat langa mine pot spune acelasi lucru. Niciunul dintre noi nu voia sa il scoata pe piata dupa ce era gata. Atunci cand l-am prezentat, intr-un final, adunarii actionarilor, toti cei din auditorium s-au ridicat in picioare si au ovationat timp de 5 minute. Ce a fost incredibil pentru mine a fost ca am putut vedea echipa Mac in primele cateva randuri. Era ca si cum niciunul dintre noi nu putea sa creada ca am reusit sa terminam proiectul. Toti au inceput sa planga". Revista Playboy 1985

Despre clienti

"Nimic nu este mai placut pentru mine decat sa primesc un mail intamplator de la o persoana de undeva, de la capatul lumii, care tocmai a cumparat un iPad si imi povesteste faptul ca este cel mai &#171;cool&#187; produs pe care l-a cumparat in existenta sa. Acest lucru ma face sa merg mai departe. Asta m-a tinut in viata in ultimii cinci ani, in ultimii 10 ani, cand usile imi erau aproape inchise. Si acest lucru ma va face sa continuu si cinci ani de acum incolo, orice s-ar intampla". All ThingsD, 2010

Despre Tehnologie

"Credem ca Mac-ul se va vinde peste puterea de calcul, dar nu am construit computerul pentru altcineva. L-am facut pentru noi insine. Noi am fost grupul de oameni care urma sa judece daca era excelent sau nu. Nu voiam sa iesim pe piata si sa testam pe consumatori. Voiam doar sa construim cel mai bun lucru pe care il puteam face. Atunci cand esti tamplar si incerci sa faci un set frumos de sertare, nu o sa folosesti materiale proaste la spate, desi nimeni nu vede acolo. Tu vei stii ca exista, asa ca vei folosi o bucata de lemn superba si pentru partea din spate. De ce? Pentru ca tu sa poti dormi bine noaptea, stiind ca ai facut treaba buna, estetica, de calitate". Revista Playboy 1985

Despre motivatie

&#8220;Una dintre mantrele mele" focus si simplitate. Simplul poate fi mai greu decat complexul. Trebuie sa muncesti mult pentru a reusi sa simplifici o idee dificila. Dar, intr-un final, conteaza pentru ca, odata ajuns acolo, poti cuceri munti intregi". Business Week 1998

Despre bani

"A fi cel mai bogat dintr-un cimitir nu conteaz. A merge in pat in fiecare seara spunandu-mi ca am realizat ceva minunat, acest lucru este important". Wall Street Journal 1993

Despre start-up-uri online

"Problema cu nebunia start-up-urilor online nu este faptul ca foarte multi oameni incep companii; problema este ca nu multi se tin de ele. Este cumva de inteles, intrucat sunt multe momente pline de disperare si agonie, cand trebuie sa concediezi oameni si sa intrerupi proiecte. Atunci iti dai seama ce fel de om esti si care sunt valorile tale. Asa ca atunci cand oamenii vand proiectele, desi multi devin foarte bogati, se debaraseaza de una dintre cele mai fabuloase experiente din viata lor. Fara aceasta, poate ca nu se vor cunoaste niciodata pe de-antregul". Revista Fortune 2000

Despre design

"Design este un cuvand amuzant. Unii cred ca design inseamna felul in care arata un lucru. Dar, bineinteles, totul este despre cum functioneaza acel obiect. Design-ul Mac-ului nu inseamna cum arata, desi si aceasta este o parte importanta, ci, in mod primar, despre cum functiona. Pentru a crea un design cu adevarat bun, trebuie sa ai multa pasiune, sa intelegi fiecare functionalitate, sa mesteci ideea incet-incet, fara sa te grabesti sa inghiti. Multi oameni se grabesc". Revista Wired 1994

Despre Apple

&#8220;Mi-am dorit sa ma intorc la Apple deoarece industria se afla in coma. Imi amintea de Detroit-ul anilor 70, cand masinile americane erau barci pe roti". Revista Fortune 2000

Despre desktop-uri

"Cel mai bun motiv pentru ca majoritatea oamenilor sa isi cumpere un computer pentru acasa este a-l lega la un sistem de comunicatii national. Suntem abia la inceputul unei ere extrem de interesante dar care va fi la fel de remarcabila ca telefoanele".

Despre munca

"Munca iti va ocupa mare parte din viata si unicul mod in care poti fi cu adevarat satisfacut este sa faci ceea ce tu crezi ca este excelent. Unica modalitate de a face ceva excelent este sa iubesti ceea ce faci. Daca inca nu ti-ai gasit vocatia, continua sa cauti. Nu te aseza. La fel ca si cu sufletul, vei stii cand ai gasit ceea ce cauti. Si, la fel ca intr-o relatie excelenta, lucrurile se vor imbunatati pe masura ce anii vor trece".

Sursa:
Acest material a fost preluat de pe Newz.ro si de pe www.wall-street.ro.

_________________
Your Memories Forum administrator
E-mail: contact@yourmemories.ro
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website

Display posts from previous:  

All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1
Post new topic

Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum