† Your memories Forum Index
Author Message

<  Traiesti in trecut?  ~  Traiesti in trecut?

administrator
Posted: Sat Dec 15, 2007 4:15 pm Reply with quote
Forum Administrator Joined: 01 Jan 1970 Posts: 76
Traiesti in trecut?

A te crampona de trecut este la fel de inutil ca si a te opune viitorului; la fel de pagubos. Daca nu te simti bine aici si acum, trecutul iti poate oferi un refugiu atractiv, dar iluzoriu. Exista trei modalitati prin care te poti ascunde in trecut:

1). Idealizandu-l
2). Regretandu-l sau
3). Analizandu-l.

Exista insa doua moduri benefice prin care te poti raporta la trecut:

1). Apreciindu-l si
2). Invatand din el.

Idealizarea trecutului este foarte tentanta. Este amuzant sa-ti amintesti experiente placute, dar este mai putin placut sa compari cu un prezent in care nu se mai potrivesc.

Era o vreme in care idealizam fostele legaturi si ajunsesem sa cred ca ratasem sansa de a ramane cu sufletul-pereche. Apoi imi intalneam fosta prietena si-mi aminteam de ce nu ramasesem impreuna. Sau vedeam calea pe care a urmat-o si imi dadeam seama ca nu ne-am fi potrivit. A fost bine ca ne-am intalnit si foarte bine ca ne-am despartit.

Observatia este valabila pentru toate experientele trecute. Au fost utile atunci si au contribuit la ceea ce esti si unde esti in prezent, dar nu te poti intoarce. Momentul prezent este viata si izvorul puterii.

Daca regreti trecutul inseamna ca ignori darurile cu care te-a coplesit.

Daca te consideri victima, iti negi rolul de creator puternic.

Daca te simti vinovat si crezi ca ar fi trebuit sa procedezi altfel, esti prea aspru cu tine.

Daca stiai mai bine, procedai altfel.

Ai facut tot ce-ai putut mai bine cu datele pe care le aveai la momentul respectiv. Daca oamenii ar trebui sa fie parinti perfecti inainte de a avea copii, nu s-ar mai naste copii. Inveti sa fii parinte doar avand copii si inveti sa fii tu insuti doar din experienta.

Mandreste-te putin cu ceea ce ai realizat in loc sa te invinovatesti pentru ceea ce ai ratat.

Analizarea trecutului iti goleste inima si-ti pune stapanire pe creier. E important, desigur, sa inveti din reusite si din greseli, dar nu starui prea mult asupra lor pentru ca ele sunt trambuline si nu piedici in actiunile viitoare. Amintirile sunt un dascal bun, dar o carciuma de mana a doua; treci pe acolo din cand in cand si pleaca repede. La fel se intampla si daca te uiti prea mult in oglinda retrovizoare: nu mai vezi drumul din fata masinii.

Daca ai nevoie de o lectie din propriul trecut, aceasta va iesi singura la lumina. Nu-ti bate capul s-o gasesti, pentru ca te va gasi ea.

Atunci cand esti in stare sa multumesti pentru tot ceea ce ti s-a intamplat, esti un om liber. Orice cramponare de trecut face prezentul mai sarac.”


Din "Viata ca o teapa – mic tratat antiratare", de Alan H. Cohen

_________________
Your Memories Forum administrator
E-mail: contact@yourmemories.ro
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website

Display posts from previous:  

All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1
Post new topic

Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum