† Your memories Forum Index
Author Message

<  Dezbateri  ~  De ce sa vorbim despre trecut in fata mortii?

Julia
Posted: Sat Dec 02, 2006 10:26 am Reply with quote
Forum Administrator Joined: 01 Dec 2006 Posts: 16
Unii carora le spun de site imi aduc ca replica "moartea ne cere sa mergem mai departe, fara a ne mai crampona de trecut, cine crezi ca vrea sa tina minte cat mai mult..lumea merge inainte doar daca uita..."

Sunt insa de parere ca, chiar daca moartea incheie un ciclu... si finalul acestuia e doar o chestiune de timp... cu siguranta, in timpul vietii, realizam destul de multe lucruri interesante, frumoase, utile de stiut altora. Finalul vietii, indiferent de varsta, e precum "vremea recoltei, cand culegem si mancam roadele muncii noastre, cand noi, cei care am creat si am hranit situatiile anterioare de viata, suntem hraniti si putem hrani pe altii din propria noastra creatie". De ce nu ne-am petrece finalul vietii vorbind de trecut?

_________________
Juli
View user's profile Send private message
paul
Posted: Thu Dec 14, 2006 1:57 pm Reply with quote
Joined: 07 Dec 2006 Posts: 5
poi nu asta se face, in mod curent ?...am cativa bunici si numa cu asta se ocupa, sedinte de mnemoterapie la orice ora din zi si noapte...partea proasta e ca se repeta destul de des, uita povestile , le incurca, intr-un cuvant, trebuie eu sa retzin originalele si sa le redau mai apoi corect.

nu se alege mare lucru din memoriile astea, daca ma intrebi pe mine. singurele lucruri care raman in mod real is tot alea, un copac, o acuarela, o carte scrisa, un copchil. in rest, chestiuni subiective si supuse la randul lor decrepitudinii
View user's profile Send private message
tony
Posted: Wed Mar 14, 2007 6:07 am Reply with quote
Joined: 03 Dec 2006 Posts: 31
cel ce invata sa priveasca moartea ca un lucru firesc si de neoprit invata delatfel sa isi traiasca viata si prin ea sa aduca mari realizari, contributii sociatatii din care provine. a vorbi de moarte in timpul vietii ar trebui sa fie ceva normal ceva care sa nu ne sperie si care dealtfel face parte din existenta noastra si ca conditie prin care suntem creati . a vorbi despre moarte e firesc la fel ca si cum ai vorbi despre nastere . cu cat ne facem mai cunoscuta si mai logica idea de moarte cu atat putem trece la fapte si lucruri marete; trecem de la stagiul de ingradire la frontiere nelimitate care vor deschide noi orizonturi .... "frica" ne va fi disipita si vom increca lucruri noi care hraneste dealtfel fiinta umana .
oare nu am fi mai fericiti daca am i ntelege mai multe oare nu ar fi raspunsuri la intrebarile de zi cu zi legate la existenta?, oare nu am descoperi noi prioritati in viata nostra? Eu zic ca ar trebui sa te gandesti si sa fi pregatit sa mori in orce clipa .
daca tot zic traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima ... oare la ce ma refer? numai la lucrurile bune .. sau sa dau frau actiunilor ......sa petrec ? sa .. ce ? sa fiu pregatit pt orce indiferent ce imi va aduce acea zi . sa fiu cat mai fericit si sa accept si partea mortii ....... revin
View user's profile Send private message

Display posts from previous:  

All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1
Post new topic

Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum